single

Jak sprawdzić ukryty numer telefonu?

Chyba każdy miał już taką sytuacje, gdy na telefonie pojawiał się numer zastrzeżony. Czy w takiej sytuacji da się sprawdzić jaki numer próbował się połączyć? Zastrzeganie numeru, jego ukrywanie czy blokowanie to praktyka powszechna przede wszystkim wśród telemarketerów, którzy starają się w ten sposób eliminować ryzyko odrzucania połączeń.

Niestety coraz częściej zdarza się także, że osoby prywatne blokują swój numer, by np. zrobić komuś żart czy co gorsza nękać ich w różnoraki sposób. Konsekwencje tego zachowania mogą być uciążliwe i przykre w niektórych sytuacjach. Jednak teoretycznie można się dowiedzieć kto znajduje się po drugiej stronie.

Jak sprawdzić ukryty numer?

Sprawdzenie kto dzwoni z zastrzeżonego numeru jest możliwe bez interwencji osób trzecich. Teoretycznie osoba ukrywająca numer nie godzi się jednocześnie z przekazywaniem danych na swój temat co będzie zgodne z prawem. Osoba otrzymująca takie połączenie samodzielnie ani z pomocą nie może uzyskać informacji na temat zastrzeżonego numeru. jednym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji kontakt z policją oraz złożenie skargi na osobę, która nęka nas takimi połączeniami. Policja oraz prokuratora mogą zwracać się do operatora o to, by zdobyć numer włącznie z danymi użytkownika. Osoba prywatna dostępu do takich danych nie może uzyskiwać.

Zastrzeżone połączenia telefoniczne

Kiedy policja zareaguje?

Trzeba także pamiętać, że nie na każde tego typu zgłoszenie policja będzie reagować. Jeśli połączenia z numerów zastrzeżonych są sporadycznie albo po drugiej stronie jest telemarketer albo osoba, która nie chce nam wyrządzić krzywdy to trudno będzie tutaj mówić o nękaniu. Jeśli jednak będziemy natarczywie bombardowani głuchymi połączeniami czy groźbami to warto będzie taki problem od razu zgłaszać.

Jak poradzić sobie z nachalnymi połączeniami

Na szczęście nie jesteśmy tutaj na straconej pozycji. O ile samodzielnie nie można zdobyć danych o numerze o tyle mamy prawo blokować połączenia prywatne albo ukryte. Z pomocą przychodzą operatorzy, którzy maja w swojej ofercie konkretne usługi. Przykładem może być np. Blokada połączeń anonimowych jaką proponuje Orange. To usługa bezpłatna, dzięki której osoba dzwoniąca z zastrzeżonego numeru otrzyma informacje, że połączenie będzie realizowane po tym jak wyłączona zostanie blokada numeru. Możliwości blokowania takich połączeń rzeczywiście istnieją, natomiast nie ma możliwości, by skutecznie sprawdzić numer jaki kryje sie pod napisem numer zastrzeżony. W tym zakresie jesteśmy ograniczeni, i praktycznie tego nie będziemy w stanie zmienić bez pomocy policji.