single

Czyj to numer telefonu? Jak zweryfikować kto do mnie dzwonił?

Obecnie praktycznie każdy bez wyjątku ma takie sytuacje, gdy na telefonie pojawia się nieznany numer. Nawet jeśli staramy się unikać udostępniania własnego numeru telefonu to i tak może być taka sytuacja, że natrętne połączenie się pojawi. Oszuści i naciągacze posuwają się do tego, że odbierając telefon możemy narazić się na wysokie koszty.

Dlatego właśnie wiele osób zastanawia się czy w ogóle odbierać połączenia od obcych numerów czy pod taki numer oddzwaniać. Jak więc można sprawdzić numer i upewnić się, że nie mamy do czynienia ze szkodliwymi połączeniami? Dawniej nie było problemu, ponieważ numer sprawdzało się na informacji albo w książce telefonicznej. Obecnie istnieje ochrona danych osobowych i nie jest to proste.

Wsparcie internautów

Dlatego, jeśli ktoś będzie chciał weryfikować nieznany numer to jedyną pomocą będą bardzo często serwisy internetowe, które gromadzą dane o numerach. To specjalne darmowe platformy, w których wprowadzić można numer, napisać czego dotyczyło połączenie i oznaczyć czy było uciążliwe. Dzięki temu inna osoba poszukująca takiego numeru dostanie nasza informację i będzie wiedziała czy obawiać się takiego połączenia, czy odbierać telefon czy raczej tego nie robić. Będzie można ewentualnie dzięki temu zablokować numer i połączenie nie będzie się pojawiać. Z drugiej strony wyszukiwarki takie maja swoje minusy. Trzeba bowiem pamiętać, że informacje nie są weryfikowane i dlatego nie zawsze muszą być prawdziwe.

Dostęp do bazy numerów telefonów

Druga sprawa to korzystanie ze specjalnych serwisów, które gromadzą numery telefonów z całego świata. Aby z nich skorzystać trzeba mieć konto Google albo Microsoft. Dzięki temu logować się można na stronie, a potem wpisać interesujący nas numer. Niemal każdy w tych serwisach będzie identyfikowany. Logując się tam mamy dostęp do listy kontaktów, które są dodawane do serwisu. Tak buduje się bardzo duża baza numerów, jaka w tych serwisach się znajduje. Trzeba pamiętać jednak, że my korzystając z serwisu udostępnimy swoją listę kontaktów, dlatego najlepiej mieć do tych działań osobne konto Google.

Jak się zabezpieczyć?

O ile numer nie będzie natrętny a połączenie było jednorazowe to najczęściej będzie się je ignorować. W przypadku, gdy odbieramy i słyszymy znów o kolejnej świetnej ofercie to najczęściej będziemy takie połączenia ignorować i więcej nie chcemy mieć z nimi do czynienia. Jednak tak naprawdę trudno będzie całkowicie ochronić się przed takimi połączeniami. Można starać się blokować kolejne kontakty, jednak bardzo często jest tak, że baza numerów jest coraz większa i firmy, które spamują klientów swoimi połączeniami cały czas tą bazę poprawiają wprowadzają nowe numery, z których wykonują połączenia. Dlatego właśnie klienci maja tak duży problem, by sobie z tym poradzić. Na szczęście dzięki wyszukiwarka internauci szybko nawzajem się ostrzegają przed niechcianymi połączeniami i to świetna opcja, dzięki której będzie można chronić się przed takimi telefonami. Warto więc z takich wyszukiwarek korzystać dla własnego dobra.